Noc s Andersenem 1.-2.4.2016

02.04.2016 14:02

V sobotu ráno 2. 4. skončil již 7. ročník Noci s Andersenem. Byl koncipován v duchu pocty H. Ch. Andersena a Zdeňka Svěráka, který letos oslavil 80. narozeniny a byl realizován v pěti workshopech. Celkem se této celorepublikové akce zúčastnilo 100 dětí (z toho 19 z MŠ) a 22 dospělých (z toho 8 zaměstnanců školy a 3 muži). Noc s Andersenem byla opět pestrá, zajímavá, s novými prvky a celkově velice zdařilá. Celou akci organizovala Mgr. Vratislava Tomášková a měla opravdu šikovné spolupracovnice a spolupracovníky. Posuďte sami…

V pátek 1. 4. na apríla se sešly děti před školou a v 17.30 se otevřely dveře školy. Děti se podle tříd ubytovaly na spaní. Hned poté se rozlosovaly do skupinek podle barev. Paní učitelky a maminky Alena Kolenská, Karolína Salačová, Martina Cirkovská, Jitka Hanžlíková a Monika Kotrbáčková se staly na tento večer vedoucími skupin a společně s nimi procházely celý večer stanovišti, kde se konaly různorodé aktivity. Na děti ze školky dohlížela Zuzana Knollová a Barbora Fejtková.

Aprílové noci se osobně zúčastnil Hans Christian Andersen (Jiří Zagora). Děti měly možnost v 1. dílně se seznámit s jeho životem, poslechnout vyprávění dánského spisovatele a zhléhnout prezentaci z jeho života.  Nakonec si zahrály loutkové divadlo. 1. dílnu si připravila Lenka Širancová, Blanka Zagorová a Jiří Zagora.

V 2. dílně se děti seznámily s nejznámějšími díly Z. Svěráka a zazpívaly si jeho písničky i s hudebním doprovodem, který si samy vytvořily. Kreslily výkresy, sestavovaly pexesa, z kartiček skládaly názvy her, filmů a písní našeho slavného herce a režiséra. Tuto dílnu si vzaly na starost sestry Vratislava Tomášková a Eva Hansen.

Ve 3. dílně si zkoušely děti pokusy s octem, sodou, vodou a dalšími pomůckami. Pokusy děti samy prakticky prováděly a Radka Tomášková a Richard Horák  jim při tom vysvětlovali zákony fyziky.

Ve 4. dílně s názvem čítárna a herna si děti navzájem představily své oblíbené knihy, společně kreslily pohádkové motivy na pás kartonu a vytvořily tak kolektivní práci. Touto dílnou provázela děti Alena Bakošová a Jana Brožová.

V 5. dílně, která se konala v tělocvičně, děti čekaly úkoly z pohádky Malá mořská víla. Stanoviště měla na starost Jitka Milaniaková a Anna Matlová. Děti plnily úkoly jako námořníci na lodi a dokonce absolvovaly potápěčský minikurz pod vedením zkušeného potápěče Radka Bakoše. Zkusily si chodit s ploutvemi, v neoprénu i dýchání z kyslíkové bomby.

Žáci z 2. stupně pomáhali na stanovištích a s organizací celého večera. Z 6. třídy Kateřina Šebestová, Simona Zenkertová, Pavel Brož, Jakub Horák a Petr Veselý.  Z 8. třídy sestry Markovy a Mlchovy.  Většina z nich ve škole i přenocovala.

Na děti čekaly i další úkoly: stezka o Dánsku, což byl vědomostní kvíz, stezka odvahy do sklepa, kde se děti podepsaly. Pak už se chystaly na spaní a předčítání z knih. Ve školce s předškoláky četla pohádky a spala Radka Tomášková s Lenkou Širancovou. Ve škole si spaní na karimatce vyzkoušeli Martina Cirkovská, Jitka Milaniaková, Anna Matlová, Karolína Salačová, Jitka Hanžlíková, Vratislava Tomášková, Richard Horák, který předčítal i ve slovenštině.

Nechybělo samozřejmě občerstvení v jídelně, kde se již tradičně nacházely nejlepší dobroty přinesené rodiči: řízky, chlebíčky, pizzy, párky v rohlíku, šunky, sýry, jednohubky, ovocné i zeleninové mísy, banány, melouny, ananasy, pečivo, koláče, perníčky, kremrole, buchty a další potraviny a nápoje. Tímto bych chtěla rodičům velice poděkovat za sponzorskou činnost, protože mnoho rodičů přineslo jídlo nejen pro své dítě, ale pro celou třídu. Například Šandallovi přinesli pro děti banány a ananasy. Po melounech a řízkách se jen zaprášilo. V jídelně se o děti starala Jana Kopečková a Hana Veselá, která přišla uklidit i ráno po snídani. Trvanlivé mlsky a zbylé ovoce dětem rozdáme v pondělí.  

Chtěla bych všem vyjmenovaným poděkovat za ochotu, práci navíc, chuť a nasazení, bez kterého se velké akce dělat nedají.  Slíbili jsme si, že 8. ročník Noci s Andersenem opět společnými silami zorganizujeme.  Děkuji i zaměstnancům školy, panu Nolovi, Renatě Koutské a Šárce Mužíkové, kteří se starali o teplo a úklid po akci. Po celý večer jsem zajišťovala fotodokumentaci, podívejte se na webu do Fotogalerie ZŠ.   Děkuji všem, co se jakýmkoliv způsobem podíleli na organizaci a průběhu akce. Děkuji i zřizovateli za finanční přispění.  Mgr. Yveta Hrušková

Zpět