Noc s Andersenem po čtvrté

18.04.2013 11:41

Noc s Andersenem

V pátek 5. 4. 2013 se konal již 4. ročník oblíbené akce Noc s Andersenem. Noční akce se zúčastnilo 25 dětí ze školky a 20 jich ve školce přespalo, 58 žáků základní školy a 55 jich strávilo noc ve škole a 16 dospělých, z toho 7 zaměstnanců školy.

U vchodu zájemce o akci přivítaly paní učitelky s myšíma ušima, protože maskotem letošní akce byly myšky Anča a Pepík od Lucie Lomové. Každý z účastníků obdržel Doklad nočního čtenáře, do kterého získával razítka po splnění speciálních úkolů. Mezi úkoly patřila povinnost přinést s sebou oblíbenou knížku, vyrobit si myší ouška a záložku do knížky, malé děti měly připravenou myší stezku, starší měly napsat komiks o chytrých myškách, zúčastnit se soutěží v luštění runového písma, odpovědět na otázky o Dánsku a H. Ch. Andersenovi, popovídat si o plavbách s pravým Vikingem (pan Bakoš) a ti nejstarší žáci dostali za úkol nacvičit si a zdramatizovat známou pohádku a zahrát svým spolužákům a dětem ze školky. Musíme pochválit všechny účinkující, neboť pohádky byly nacvičeny vtipně a originálně a divákům se líbily tak, že skandovali několik minut. Po pohádkách se v tělocvičně rozblikala barevná světla a začala oblíbená diskotéka, kterou přichystali p. Červinka s p. Peterou. Některé děti se snažily hudbu překřičet, ale marně. To už ale i fotoaparátu došla baterie, tak originální taneční kreace z diskotéky zvěčněny nejsou.

Mezi soutěžemi se ve školní jídelně mohly děti občerstvit, jídlo přinesl každý účastník a bylo využito jako večeře, svačina nebo snídaně. Paní Kopečková s p.Veselou připravila z donesených pokrmů v jídelně raut, až se stoly prohýbaly. O pitný režim se postarala paní Jírová z jídelny, ale děti byly natolik žíznivé, že ještě týž večer přivezla p.Gregárková čaj a cukr z domova a vařili jsme další nápoj. Jídla bylo tolik, že jsme nestihli některé krabičky ani otevřít.

Po posledním splněném úkolu přišla netrpělivě očekávaná čtecí babička (paní Vojáčková). To už paní učitelky, které ve škole byly od rána, odcházely domů. Ve čtení knížek se střídaly s paní Bakošovou maminky, které dobrovolně přenocovaly ve škole společně s dětmi. Možná tušíte, kdo usnul dřív, zda  děti nebo dospělí. Někteří usínali opravdu hodně pozdě. Ráno však vstávali všichni s úsměvem na tváři a těšili se na snídani švédského typu.

Poděkování patří organizátorce akce paní Bakošové a jejímu manželovi, panu Sosnovskému za bednu jablek, paní Dospíšilové za speciálně vyrobený perník na tuto akci, paní Kopečkové a Vojáčkové, paní učitelce A. Kolenské, E. Műllerové, A. Malínské, K. Salačové, R. Tomáškové, K. Drobné, maminkám T. Franke, S. Tomáškové, L. Širancové, M. Kotrbáčkové, H. Veselé, Z. Kratochvílové, I. Gregárkové. J. Milaniakové a Š. Vyskočilové za občerstvení a V. Veselé za ozdobené perníčky, které děti snědly jako první. Akci finančně podpořila obec a jídelnu propůjčila P. Jírová. Diskotéku ozvučil V. Červinka a T. Petera. Rodičům patří poděkování za přípravu jídel na Noc s Andersenem. Maminky pekly bábovky, koláče, šátečky, perníky, řezy, štrúdly sladké i slané, smažily řízky, sekané, vařily špagety, brambory, zdobily perníčky, díky tomu bylo jídlo pestré, slané, sladké, nechyběly ani kyselé okurky a ovoce, dokonce i meloun, po kterém se rychle zaprášilo. Jen jedna malá připomínka, místo slaných brambůrek, křupek a sušenek dejte dětem zdravou syrovou zeleninu. Pitný režim příště zajistíme ve větším množství. Letošní akce proběhla bez problémů, ve zdraví a s humorem. Děkuji všem zúčastněným. Fotografie si můžete prohlédnout ve školní fotogalerii.    Yveta Hrušková

Zpět