Odborná zahraniční stáž ve Štrasburku a Bruselu

25.10.2012 11:15

 

V termínu od 14. - 18. října jsme měly možnost zúčastnit se odborné stáže do evropských institucí. Na programu nás čekalo mnoho zajímavých návštěv. Nejprve jsme měly možnost navštívit město Štrasbuk a zdejší sídlo Rady Evropy, kde jsme absolvovaly odborný výklad v anglickém jazyce o funkci této instituce a o její činnosti. Prohlídly jsme si i areál Evropského parlamentu a Soudu pro lidská práva. Vysvětleny nám byly všechny historické souvislosti i problematika stěhování Brusel - Štrasburk. Po krátké prohlídce tohoto velmi krásného, čistého a upraveného města jsme odjely do Lucemburku, kde jsme měly krátkou přestávku na prohlídku historického centra a sídel dalších evropských institucí na Kirchbergu s poskytnutým odborným komentářem pana ing. Hambálka, který nám celou cestu dělal průvodce. Nejzajímavější a časově nejnáročnější čásíi celého zájezdu byly přednášky v evropských institucí v Bruselu. Měly jsme možnost setkat se a diskutovat s naším europoslancem panem Roučkem a i ostatními lidmi, kteří reprezentují naší zemi. Zajímavá byla diskuse s představiteli  Evropské komise, Výboru regionů a Evropského a hospodářského sociálního výboru. Navečer jsme měly ještě možnost navšítit Atomium a parkminiatur Minieurope, kde nás však zklamala prezentace naší republiky, neboť tam na rozdíl od ostatních zemích byla pouze miniatura Pražského orloje. Poslední den jsme ještě absolvovaly návštěvu Parlamentária s vynikajícím interaktivním programem a množstvím propagačních materiálů, dále  Radu Evropské unie a Evropský parlament. Cestou zpět do republiky jsme se zastavily ještě v největším belgickém univerzitním městečku Lovaň a v nočních hodinách jsme se přesunuly zpět do České republiky. Program zájezdu byl časově náročný, informace vyčerpávající a všem se moc líbil.

Štěpánka Vyskočilová a Jitka Milaniaková

Zpět