Pokračování projektu Comenius - Portugalsko

07.04.2014 14:07

Na konci března jsme společně se 6 žáky odletěli na výměnný pobyt do portugalského města Santo Tirso, které leží nedaleko velkého města Porto. Cílem tohoto pobytu bylo zdokonalit se v anglickém jazyce. Pro děti to byl velká zkušenost, protože komunikačním jazykem byla pouze angličtina. V rodinách se děti seznamovaly s běžným životem a kulturou cizí země. Navštívili jsme běžné vyučovací hodiny v místní základní škole, ale také jsme měli možnost se podívat do místních muzeí, do zemědělské školy a koleje a dále jsme byli na exkurzi v moderní střední škole. Děti z portugalské základní školy připravily pásmo písní, tanců a divadelních představení. Součástí tradičního jídelníčku jsou mořské plody a ryby, které nám na všechny možné způsoby připravila školní jídelna. Pochutnali jsme si na zeleninových salátech a ovoci, které bylo součástí každého stolování. V Portugalsku milují velice sladké moučníky, také jsme je ochutnali. Obdivovali jsme nádhernou přírodu obklopující městečko Santo Tirso a jeho vstřícné a milé obyvatele. Největším zážitkem pro všechny byl jednodenní výlet do přístavního města Porto. Je to starobylé městečko s kouzelným nábřežím, lemovaným domy s barevnými fasádami a velice úzkými uličkami. Navštívili jsme muzeum vína, prošli jsme se kolem nejzajímavějších staveb a památek. Cestu zpět nám zkomplikovala letecká společnost, která v době stávky zrušila všechny lety. Nicméně se nám podařilo letenky přerezervovat u jiné společnosti a vrátit se domů. Pobyt nám nezkazilo ani deštivé počasí, domů jsme přiletěli plni zážitků. Děti si přivezly drobné upomínkové předměty a všichni se budou těšit, až je portugalští kamarádi v červnu navštíví.

Jitka Milaniaková a Eva Müllerová

Zpět